Uwaga. Celem zamieszczonych wzorów pism jest zilustrowanie na przykładzie tego, jak może wyglądać poprawnie sporządzone pismo danego typu. Odnoszą się do zindywidualizowanej, fikcyjnej sytuacji fikcyjnej osoby transpłciowej. Twoja historia jest z całą pewnością inna, więc nie próbuj składać do sądu wiernych kopii tego, co znajdziesz na stronie.

Dlaczego to ważne? Ponieważ możesz bardzo dużo stracić, jeżeli sąd i biegły wyłapią duże niespójności pomiędzy zaprezentowaną przez Ciebie linią dowodową, historią Twojego życia i pozwem. Nie kłam, nie oszukuj, nie idź na skróty. Poświęć trochę czasu, aby uważnie przeczytać poradniki i napisz własny pozew, opisujący Twoją sytuację, lub skorzystaj z pomocy profesjonalisty: adwokata lub radcy prawnego.

Pisma sądowe

  • Wzór pozwu – przykładowy!  Napisz swój własny, odzwierciedlający Twoją osobistą historię i przeżycia.
  • Odpowiedź na pozew – pamiętaj, że każde z rodziców ma wysłać OSOBNO własną odpowiedź PO otrzymaniu pozwu z sądu. Nie załączaj odpowiedzi na pozew do pozwu. Najpierw wysyłasz pozew do sądu, potem sąd wysyła go do rodzica, a dopiero następnie rodzic odpisuje na pozew i ją odsyła.
  • Umowa prorogacyjna – umowa ustalająca właściwość miejscową sądu w sprawie (czyli np. miasto, gdzie nikt Was nie zna). Załączasz ją do pozwu w razie potrzeby.
  • Wniosek o uzasadnienie wyroku – pamiętaj, by złożyć go tylko wtedy, gdy przegrałeś sprawę. Poproś rodziców, by bez potrzeby nie wnosili o uzasadnienie wyroku, chyba że zechcą na przykład odwołać się od wyroku w części dotyczącej kosztów. Tak, mogą odwołać się tylko od jednej części wyroku, nie przeszkadzając w uprawomocnieniu reszty.

Formularze urzędowe